RSS
poniedziałek, 30 maja 2011
Nocą wędrówki

The For Carnation - The For Carnation

Jest dowolny dzień lipca, godzina trzecia nad ranem. Za gorąco żeby spać. Wychodzisz gdzieś w miasto, powłóczyć się bez celu. Wszystko pozamykane, jedynym wyjątkiem kasyno i parę mało ciekawych, nocnych klubów. Wchodzisz do jedynego w którym jeszcze nigdy nie byłeś. Nie wygląda zbyt ciekawie, ot paru elegancko ubranych facetów pochyla się nad swoimi drinkami bądź nad swoimi panienkami. Lądujesz w najciemniejszym kącie byle ukryć swoje wymięte, nie pasujące do tej knajpy ciuchy. Zamawiasz coś taniego do picia i wyciągasz papierosa. Przy takiej okazji dobrze byłoby mieć elegancką zapalniczkę, ty jednak masz tylko wysłużonego BICa. Zaciągasz się. Dymu jest dużo, palą wszyscy.

Na scenie męczy się jakiś kiepski jazzowy band. Nikt na nich nie zwraca uwagi, wszyscy są już zbyt zobojętniali. Muzycy, najwyraźniej nienawykli do braku gwizdów i buczenia, mylą się raz po raz. Z trudem dociągają do końca, po czym, widząc że i tak nikogo nie obchodzą, wdają się w naradę między sobą i schodzą ze sceny. No to wpadłeś, myślisz, właśnie zamykają lokal, a ty zaraz wylądujesz na ulicy, nie dopiwszy nawet swojego zamówienia. Tymczasem jednak zwolnione przez słabych jazzmanów miejsce zajmuje czterech facetów ubranych mniej więcej jak ty. To dziwne, ale mimo ich niepozornego wyglądu już po grzecznym przywitaniu się wokalisty czujesz że będzie dobrze.

Potem oni zaczynają grać. Brzmi to tak, jakby chcieli przenieść całą salę wraz z tobą wprost do maisteczka Twin Peaks. Wolniutko, slowcore'owo, z wyraźnie wyeksponowanymi liniami basu rozwijają pierwszy kawałek. Wokalista jest klasą dla siebie - widać, że w przeciwieństwie do poprzedników chłopakom odpowiada to że nikt na nich nie zwraca uwagi. Nawet kiedy dziwnie znajomy głos frontmana staje się nieco bardziej zadziorny, publika to ignoruje. Dlatego zespół wchodzi z czysto instrumentalnym, powtarzającym się motywem, który przypomina ci nieco odgłos kolejowego szlabanu, zamykanego przed nosem na strzeżonym przejeździe. Czy to się dzieje naprawdę? Kim są ci ludzie?

Odczuwasz poważny niedosyt; ten facet przy mikrofonie każdy dźwięk śpiewa praktycznie tak samo. A właściwie to nie śpiewa tylko melodeklamuje. Natomiast po czwartej (czy aby na pewno? nie liczyłeś przecież) piosence nie masz pytań. Mało przejrzysty, zwięzły tekst gość prezentuje w sposób wręcz rewelacyjny. Mimo pewnej apatii wysilasz się na tyle, by choć spróbować ocenić skąd bierze się twój zachwyt. Chlubna oszczędność środków? Niewątpliwie. Barwa głosu kolesia na wyrazistych tłach? Owszem. Doskonałe wyczucie tempa i melodii? Zaiste. Ale dzieją się rzeczy o wiele dziwniejsze: lokal się opróżnia. Wychodzące pojedyńczo osoby napawają cię bezbrzeżnym zdumieniem.

Koncert mimo wszystko trwa. Grają ostatnią już piosenkę, zapowiedzieli to jeden jedyny raz podając tytuł - "Moonbeams". Niepostrzeżenie zostałeś już sam, między stolikami, na których gdzieniegdzie leżą liche napiwki. Kelnerka zbiera kieliszki i w końcu trafia też do ciebie. Jest zaskoczona że ktoś tu ciągle siedzi. Gapisz się tak długo na zbierających swój sprzęt muzyków, że aż musi cię trącić w ramię byś znów zaczął kontaktować:

- Zamykamy.
- Ten zespół... Kim oni są?
- Nieźli, nie?

Ba, myślisz.

Ocena: 86%

Last.fmYouTubeMySpaceFacebook

środa, 25 maja 2011
Ciemność widzę

Explosions in the Sky - Take Care, Take Care, Take Care

Rok 2011 najwyraźniej upływa pod znakiem nieudolnych prób wskrzeszenia sławy dawnych gwiazd. Sylvestra Stallone'a pokazali w Polsacie jako zdziadziałego do reszty Rambo Osiem, rozwalającego średnio dwa koma trzy złego faceta na minutę. Arnold Schwarzenegger omal nie zagrał znów Terminatora, co udaremniłą dopiero jego w porę wykryta, nieślubna córka. No i wreszcie - Explosions in the Sky nagrało nowy album, tworzący pozory jakiejkolwiek bądź ewolucji. We wszystkich trzech przypadkach nie obyło się bez drwin i pustego śmiechu z mojej strony.

Nie chcę jednak zostać źle zrozumiany: zarówno dla obu aktorzących mięśniaków jak i dla EitS nam pełną pobłażania sympatię; mało tego, uważam że w przeciwieństwie do pupilków Hollywood, zespół z Teksasu dość poważnie dawał radę, w szczególności na trochę niedocenianej 'Those Who Tell the Truth Shall Die, Those Who Tell the Truth Shall Live Forever'. Niemniej jednak byłem wówczas młodszy i głupszy, zaś Explosions - młodsi i... lepsi. Potem zaś chyłkiem zakończyli rozwój włąsnego stylu i wypadli z orbity moich zainteresowań. Na długo. I słusznie. By wreszcie powrócić z 'Take Care, Take Care, Take Care (jeden raz by nie wystarczyło?). I ponownie zawieść.

Jakiekolwiek marzenia ściętej głowy odnośnie rzeczonego krążka pryskają nieodwołalnie około piątej minuty pierwszego utworu. A powoduje to niesłychanie irytujący perkusista. Tym razem jego rola zostaje jeszcze mocniej niż ongiś wyeksponowana, bowiem grający na gitarach kompani najwyraźniej zapomnieli napisać chwytliwych melodii - a te przecież decydowały drzewiej o powodzeniu wysiłków grupy. Dlatego też z pierwszych trzech utworów udało mi się zarejestrować jedynie szybkie tempo 'Trembling Hands', mogące od biedy stanowić zaczyn niezłej piosenki indie. Ach, gdyby tak dać wokale... Ale zaraz, atutem EitS miał być właśnie obligatoryjny brak tego elementu!

- I był. Do czasu.

Strasznie dużo upłynęło wody w Wiśle odkąd po raz ostatni tykałem starej muzyki tych chłopaków. Z tego powodu liczyłem, że przynajmniej, PRZYNAJMNIEJ nie rozpoznam w nowym wydawnictwie śladów autoplagiatu. Cóż, utwór zatytułowany złośliwie 'Be Comfortable, Creature' proved me otherwise. Zrzynka jawi się tak jasno, że nawet uświadomiłem sobie iż obejmuje dwa różne, archiwalne utwory. Tylko tytułów sobie za Chiny nie przypomnę; musiały to byćkawałki z pierwszych lat istnienia zespołu, gdy jeszcze produkował masę prymitywnych, podobnych do siebie tworów audytywnych. Dziś wrócił do korzeni. Smutne to.

'Take Care, Take Care, Take Care' powoduje, że czuję doskonałe nic. Nie jest nawet w stanie doprowadzić mnie do irytacji - choć może zirytować się powinienem właśnie tym faktem nie wywoływania jakiejkolwiek emocjonalnej reakcji. Czas płynie, songi zmieniają się jedna po drugiej a ja dopiero po kilkudziesięciu minutach zaczynam odrobinę wczuwać się w te piosenki. No, nienajgorsza gitarowa zagrywka na początku, pojawiają się bębny, gdzieś w tle zupełnie przyzwoite, elektroniczne loopy, spoks...

...a nie, sorry, to włączyła mi się kolejna płyta w empeczwórce.

Ocena: 36%

Strona domowaLast.fmYouTubeMySpaceFacebook

15 Singli: Marzec/Kwiecień 2011

15. Earth - Descent to the Zenith14. Colin Stetson - Awake On Foreign Shores13. MØN - Daak Tyle Rhak12. Mogwai - Rano Pano11. Toro Y Moi - Still Sound10. Clogs - Lantern9. Pantha du Prince - Im Bann8. Disco Inferno - Starbound: All Burnt Out and Nowhere to Go7. Kayo Dot - Aura on Asylum Wall6. Deaf Center - The Day I Would Never Have5. Year of No Light - Perséphone I4. The Seven Mile Journey - The Engram Dichotomy3. Grails - I Led Three Lives2. Tulsa Drone - The Plague1. Tim Hecker - Borderlands

poniedziałek, 16 maja 2011
Kto ma uszy, niechaj słucha

Gang Gang Dance - Eye Contact

Wreszcie jest! Płyta, która odbierze tytuł aktualnego numeru 1 tego roku z niegodnych rąk Deaf Center. Płyta lojalnie uprzedzająca na wstępie, iż zawrze w sobie 'wszystko' - i, zabawne, dotrzymuje słowa. Co prawda nie epokowe osiągnięcie, ale na czasy niedoboru uzasadnionego zachwytu i tak wyjątkowe. Zapakowana garściami garściami wartościowych inspiracji, postępowa acz popowa, prócz tego zaś przemyślana: taka jest czterdziestoośmiominutowa zabawa z 'Eye Contact'. Tylko jak tu opisać rządzące nią, rozbudowane zasady?

Może tak: w 'Glass Jar' przewijają się wzięte z dorobku Disco Inferno sample zlane z niewyraźnymi szeptami i perkusją a la Don Caballero. Dopiero od 3:37 rusza synth-popowy hook, po czym, nadspodziewanie wcześnie, perkusja żywo przypominająca 'Moonchild' Anthony'ego Gonzaleza, tyle że z akompaniamentem czystych klawiszy, przechodzących niebawem w keyboardowy shoegaze. A od 6:30 to już stary, dobry Gang Gang Dance, w nieco tylko schłodzonym wydaniu: znów są prymitywistyczne, choć nie prymitywne rytmy i niezrównana Lizzie Bougatsos na wokalu, tym razem imitująca nieco dawne dokonania Jónsiego z Sigur Rós.

A propos wokali: wyżyłowali nimi dziewczynę koledzy z GGD, oj wyżyłowali. Do tego stopnia, że w pierwszym z trzech przerywników zastępuje ją wąsaty tenor wjeżdżający z tubalną wstawką w języku włoskim. I to właśnie jest ten jeden, jedyny moment, gdy na 'Eye Contact' można spodziewać się czegoś na kształt legendarnego 'Oh shit, Gang Gang!' sprzed trzech lat. Uprzedzam z góry: nic takiego się nie zdarza; 'Adult Goth' jest nowinką o tyle, że nowojorczycy tak melodramatycznej piosenki jeszcze dotąd nie mieli. Utwór brzmi jak zwykle dziwnie, ale też, po raz pierwszy bodaj w ICH twórczości, bardzo logicznie i - a to już nie po raz pierwszy - masakrycznie dobrze!

Nader przewrotnie poczyna sobie zespół w kolejnych, mniejszych objętościowo piosenkach, tym razem eksponujących imprezową twarz GGD. Początkowo miałem wrażenie, że są one nie tylko znacznie krótsze, ale też znacznie słabsze od wyżej wymienionych poprzedników. Drugie przesłuchanie zweryfikowało to wrażenie: 'Chinese High' i 'Mindkilla' ledwie o włos odstają od reszty, tak pod względem rozmiarów jak i jakości; ich największym plusem jest zaś wcześniej niespotykany, ciepły i relaksujący luz w końcówkach. Dochodzi nawet do tego, że kolejny 'Romance Layers' już do końca odpręża atmosferę - i nie wygląda to już rewelacyjnie a 'tylko' bardzo dobrze.

Rozgrzeszam was jednak, wyznawcy Bożej Mamony i Świętej Dymphny, albowiem zupełnie niechcący nagraliście najlepszy utwór waszej doczesnej kariery: to zamykający płytę 'Thru and Thru'. Aż trudno mi ogarnąć co się na przestrzeni tych niespełna sześciu minut rozgrywa: to egipska zajawka, to wyjęty z syntezatora-zabawki loop, danse macabre i perkusja nabijająca szalone crescenda w refrenie; jak powiedzieliby komentatorzy piłkarscy 'numer 10 ma wszystko' - włącznie z klamrą, która znienacka stanowi ochrypły szept 'Live Forever'.

O czymś zapomniałem? A tak. Wady tej płyty:

1. jest za krótka

Ocena: 84%

Strona domowaLast.fm YouTubeMySpace

Tagi: 2011 Rock USA
12:31, popzags
Link Dodaj komentarz »
piątek, 13 maja 2011
Fortepian Heckera

Tim Hecker - Ravedeath, 1972

Coś się zmieniło. Tim Hecker, jak dotąd konsekwentnie rozwijający przymioty własnego, oryginalnego stylu wreszcie podjął poważny dialog z tradycją. Biorąc się za bary z tak niewdzięcznym dla ambientowca instrumentem jak fortrepian, wytworzył 'Ravedeath, 1972': opus o którym wspominałem już na łamach tej strony, a które po łopatologicznej analizie od prawej do lewa i z powrotem nadal sprawia mi nielichy problem poznawczy.

A rzecz w tym, że najnowsze wytwór imaginacji słynnego mieszkańca Vancouver nabrał wybitnie zimnego, obcego brzmienia, nijak nie pasującego do dwóch poprzednich, organicznych wręcz wydawnictw. Zahaczył bowiem Hecker - zupełnie świadomie zresztą - o niemal barokowy klasycyzm, jeśli w ogóle podobne pojęcie da się przykroić do muzyki XXI wieku. Jak inaczej jednak opisać takie akcenty jak choćby imitujący organy wstęp do 'In the Fog II' oraz podobną sekwencję obecną w kolejnej częsci tego tryptyku? A granie retro pojawia się wszak i wcześniej i później, tworząc przytłaczający, monumentalny klimat. Dodajmy jeszcze śmierć rave'u i spadający z dachu fortepian na szarym tle: czyżby chodziło o nagranie elegii na okoliczność śmierci klasyki?

To zaledwie jeden z wielu tropów pozostawionych przez autora. Drugim, mocniej absorbującym uwagę jest drone. I tu zaskoczenie: tym razem najwięcej i najciekawiej dzieje się w tych najbardziej depresyjnych, dysonansowych partiach elektroniki. Najlepszym ze znanych mi punktów odniesienia są Yellow Swans, ale nawet w zbliżającym się do twórczości tej grupy 'Hatred of Music' zostaje wiele miejsca na pojedyńcze, nierozciągnięte do granic możliwości dźwięki, tworzące szkielet, którego nieświadomie brakowało mi przy 'Going Places'. Pojawiły się we mnie też przelotne skojarzenia z dźwiękami dudów zwanych kobzą; to, z braku polskiego odpowiednika powiem po angielsku: testament to the magnitude of Hecker's change.

"(...) I znów widzę, acz dymem oślepian,
Jak przez ganków kolumny
Sprzęt podobny do trumny
Wydźwigają… runął… runął – T w ó j f o r t e p i a n! (...)"

Teraz dygresja. Wiem że twórczość z 'Ravedeath, 1972' upoważnia do wzięcia jej serio; ba, nawet piekielnie serio. Zdaję sobie też sprawę, że nadmuchane balony patosu należy niemal odruchowo nakłuwać, tym bardziej jeśli pompuje je dobry artysta. Przestrzegam jedynie przed braniem tego albumu w konwencji pełnej powagi, z dwoma palcami na godle i intonowaniem hymnu narodowego. GY!BE za rebeliancką poezję przebierało teksty Iron Maiden. Norwid udolnie mitologizował skutki przypadkowej rewizji ochrany po zamachu na urzędnika, której skutkiem był kołujący po ulicy forepian. I Tim Hecker też, mimo wszystko pozostał Timem Heckerem, wyżywając się w 'In the Air' po swojemu, czyli ambientalnie. A że aż takim żartownisiem nie jest, to cóż.

Mnie osobiście najbardziej do gustu przypadł utwór przedostatni a wraz z nim, następująca teoria interpretacyjna: Tim urodził się w roku 1974. Dwa lata wcześniej, jego zdaniem, coś umarło, choć raczej nie pogardzany dziś powszechnie rave. Zatem, w zawoalowany sposób, obwołał się papieżem nowej awangardy. Taki Brunon Jasieński siedemdziesiąt lat później. Ze strony skromnego i enigmatycznego artysty jest to jeden z lepszych dowcipów jaki mogłem usłyszeć.

A poza tym, jeśłi jeszcze nie wspomniałem, dał radę.

Ocena: 72%

Strona domowaLast.fmYouTubeMySpace

czwartek, 05 maja 2011
Pacjent jest stabilny...

Vessels - Helioscope

Będę strzelał: prawdopodobnie w co drugiej kiedykolwiek napisanej recenzji muzycznej pada słowo 'dojrzały': bądź to odmieniane przez wszystkie przypadki, bądź opatrzone tym lub innym przeczącym sformułowaniem. Starałem się dotąd unikaćtego wytrychu gazetowej sztampy, gdyż oznacza on zazwyczaj próbę asekurowania się przy pozytywnym ocenianiu muzyki; a niech poszukiwacze 'dojrzałości' ograniczą się do oglądania 'Wideoteki Dorosłego Człowieka'! Ale i w nowoczesnej, mającej z miejsca zachwycać bądź przepaść w niepamięci, muzyce czasem trafi się coś dojrzałego i to bez cudzysłowów.

Oto 'Helioscope': młodzi obiecujący Anglicy z Vessels wyskoczyli jak diabeł z pudełka, odśpiewawszy uprzednio 'Wieczny Odpoczynek' nad trumną tradycyjnego post-rocka. Potem jednak, nocą, gdy nikt nie widział, zespół trumnę odkopał i rozpoczął dobrze przemyślaną reanimację, stosując dobrze rozgrzane ekektrody math-rocka. Miejscami, jak w intensywnie wokalnym 'Recur' wyszło z tego przeciętne ni-to-indie ni alternatywa, lecz zasadniczo szlachetne inspiracje pomogły Vesselsom w osiągnięciu dużo ciekawszych efektów nieco później. I tak 'Monoform' przypomina ostatnie dokonania Tortoise; 'The Trap' to zaś zaginiony pomost między dokonaniami tak rozdzielnie złożonych twórców jak Russian Circles i The Mercury Program.

Wspomniałem o dojrzałości: na 'Helioscope' jej przebłyski widać zarówno w warstwie kompozycyjnej jak i w kontroli nad raptownymi zmianami tempa. Reszta to już energia: nie wydumana i, jak często bywa, podrobiona, tylko naturalna. A kiedy po klawiszowym majstersztyku 'Later Than You Think' pojawia się sam Thom Yorke, wiadomo już że będzie dobrze. Co? To nie był Thom tylko niejaki Stuart Warwick? No cóż, ja się nabrałem. Ale nie ma sprawy, sprawni instrumentaliści przykryją niemiłe wrażenie wtórności, jakie odczułem przy 'Meatman, Piano Tuner, Prostitute'.

Pewną odmianę w tym nader spójnym obrazie stanowi 'Art Choke', klimatem i ciężarem zbliżony bardziej do dokonań God Is An Astronaut. Zresztą, cały ten, finiszowy już fragment płyty odznacza się sporą różnorodnością. W 'Heal' podkłady pożyczono chyba od Flying Saucer Attack, choć klimat robi się mocno kontemplacyjny. A potem znów dzieje się coś innego, gdyż 'All Our Ends' niosą wzięte jak gdyby z poprzedniej epoki, wokale. Mógłbym kręcić nosem na takie dictum, ale po pierwsze: prawdopodobnie nie zniósłbym bitej godziny w stu procentach konsekwentnego stylu tej grupy, a po drugie: wszystko w całość spaja bardziej niż przyzwoity perkusista. Zatem: niech i tak będzie.

Na koniec natomiast, najpewniej dla utwierdzenia dobrej opinii o sobie, Vessels zostawili zaskakująco klasyczną balladę. I 'Spun Infinite' pokazuje jak powinno się grać tego typu utwory, tym razem zaciągając dług u kolegów z Leicester, czyli grupy Kyte. Z drugiej strony, nawet bez podobnego wyskoku na dobranoc, byłbym zmuszony do udzielenia chłopcom z Leeds dużego kredytu zaufania; jeszcze nie nagrali niczego co by mnie jednoznacznie zachwyciło, ale jako post-rockowi ratownicy medyczni zrobili znaczące postępy.

Ocena: 64%

Strona domowaLast.fmYouTubeMySpaceFacebookTwitter
Everything Is Fire by Ulcerate on Grooveshark Caecus by Ulcerate on Grooveshark Tensor by Carbon Based Lifeforms on Grooveshark MOS 6581 (Album Version) by Carbon Based Lifeforms on Grooveshark Shutûn by Troum & All Sides on Grooveshark Steve McQueen by M83 on Grooveshark Midnight City by M83 on Grooveshark if you treat us all like terrorists we will become terrorists by the third eye foundation on Grooveshark anhedonia by the third eye foundation on Grooveshark